Kolej na telewizję. Programy BBC

Niedawno skończyłem kopiowanie jednego z programów BBC Earth („Sekrety kolei” o Kolei Gór Harzu). Pomiędzy częściami filmu natknąłem się na  specyficzną reklamę czasu pandemii tej stacji, w której można obejrzeć wiele programów o historii kolei. Do tych seriali podróżniczych należą m.in. „Cuda inżynierii kolejowej”, dwie serie „Pociągiem dookoła świata” , „Najwspanialsze szlaki kolejowe świata”, a kiedyś także chyba w BBC emitowany był „Chris Tarrant Extreme Railway Journey”.

            Wiosną 2021 można było na tym kanale obejrzeć m.in. czteroodcinkowy serial „Największe dworce kolejowe”. Zaliczono do nich nowojorską Grand Central Terminal (dworzec kolei podmiejskich) i tamtejszą stację węzłową Penn Station, obsługującą dziennie siedemset tysięcy pasażerów.

            Po przepłynięciu oceanu ujrzymy w programie Zurich Hauptbahnhof, gdzie codziennie przyjeżdżają trzy tysiące pociągów, rocznie obsługujących stupięćdziesięciomilionową rzeszę pasażerów.

            Po długiej podróży na Wschód odwiedzimy stację Howrah w Kalkucie. Tutaj, chcąc zaznać przyjemności krótkiej przejażdżki każdym z wyruszających z dworca pociągów, musielibyśmy w ciągu doby kupić trzy tysiące biletów. Gdyby się nam ta sztuka udała, moglibyśmy przez Indie udać się jeszcze do Australii na  Flinders Street Station, by zwiedzić najstarszy dworzec południowej półkuli i popływać w rzece dwudziestu ośmiu milionów ludzi, przewijających się na stacji w ciągu roku.

            I w tym miejscu warto zapisać, że  zabawna i optymistyczna reklama brzmi następująco: „Następny pociąg  odjeżdżający ze stacji BBC  zabierze wszystkich zmęczonych pandemią pasażerów, którzy tęsknią za podróżą. Pociąg nie zatrzymuje się na żadnej ponurej stacji. Gotowi do odjazdu!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *